Adattárolás biztonságosan
Így kerüld el, hogy illetéktelen kezekbe kerüljenek az adataid!
A 21. század a digitális technológia abszolút térhódítását hozta, aminek eredményeként ma már számtalan adatot és dokumentumot tárolunk a számítógépünkön, és egyéb adathordozókon. Ez egyrészt kényelmes, hiszen bárhol, bármikor könnyen hozzáférhető, másrészt viszont emiatt elengedhetetlen, hogy gondoskodjunk a biztonságos adattárolásról. De vajon melyik a legbiztonságosabb módszer? Az Irodaplus mai írásában ennek jártunk utána.
Mire kell figyelni az adattároláskor?
A koronavírus miatt kialakult helyzet merőben új szokásokat, és igen sok változást hozott. Ezek közül az egyik legszembetűnőbb, hogy olyan munkahelyeken is áttértek a home office-ra, ahol korábban ez egyáltalán nem volt jellemző. Ez pedig új kihívás elé állította a munkavállalókat és a vezetőket egyaránt. Nem csupán azért, mert át kellett alakítani a folyamatokat az otthoni munkavégzésre, hanem azért is, mert meg kellett oldani azt is, hogy az adatok tárolása biztonságos legyen.
Egy cégnél ugyanis számtalan olyan bizalmas adattal, információval, cégadattal találkozhatsz, amelyek semmiképp sem kerülhetnek illetéktelenek kezébe. A munkahelyeden bizonyára te is nap mint nap kezelsz személyes -, illetve ügyféladatokat, és ezek nem kerülhetnek harmadik fél kezébe. Ezért mindenképp gondoskodni kell az adatvédelemről.
Miért fontos, hogy biztonságos legyen az adattárolás?
Az adatbiztonság minden cég – és magánszemély - esetében elsődleges. Egyrészt azért, hogy a bizalmas információkhoz és üzleti titkokhoz illetéktelenek ne férhessenek hozzá, hiszen adott esetben ez igen komoly károkat okozhat bármely vállalkozás életében, de magánemberként is. Másrészt a GDPR életbe lépése óta komolyan szankcionálják, ha valaki nem megfelelően kezeli a birtokába került adatokat, ezért feltétlen gondoskodni kell az adatok biztonságos tárolásáról.
Melyik a legbiztonságosabb adattárolási módszer?
Ma már számos lehetőséged van, ha biztonságos adattárolásról van szó, és mindegyiknek van előnye, és hátránya is. A pendrive előnye, hogy könnyen hordozható, és ma már kifejezetten biztonságos, így nem kell aggódnod az adataid biztonságát és védelmét illetően. Az Irodaplus kínálatában is megtalálhatóak például a Kingston titkosítással vagy jelszavas védelemmel ellátott USB pendrive-jai, melyek kis méretük ellenére viszonylag sok adat tárolására alkalmasak. Ugyanakkor a pendrive hátránya, hogy könnyen sérülhet, és sajnos, ha nem figyelsz, elveszíthető. Bár a jelszavas védelemnek köszönhetően adataid még ebben az esetben sincsenek veszélyben.
Kimondottan népszerűek a külső merevlemezek, amelyeknek nagy előnye, hogy akár nagyobb mennyiségű adatok tárolására is alkalmas, ráadásul egy, már bejáratott technikáról van szó. Ugyanakkor arra érdemes figyelni, hogy sajnos a merevlemezek is könnyen sérülhetnek. Ma talán a legkorszerűbb adattárolási technika az SSD meghajtó, melynek nagy előnye a merevlemezzel szemben, hogy nem annyira sérülékeny, így valóban biztonságos és biztos adattárolást jelent.
Arra azonban ügyelj, hogy bármilyen technikával is véded az adatainkat, érdemes másolatot készíteni mindenről, hiszen akármennyire is biztonságos az adattárolás, ha azzal az egy példánnyal történik valami, gondban leszel.