Talán nincs is olyan kisgyerek, aki december 5-én este ne izgalommal aludna el, és 6-án reggel ne az ablakba kikészített csizmájához rohanna. Hiszen tudják, reggelre ott találják, amivel a jóságos öreg meglepi őket. De vajon ki is volt valójában Szent Miklós, és hogyan vált a gyermekek egyik nagy kedvencévé? Az Irodaplus mai írásából kiderül.
Ki volt Szent Miklós?
Szent Miklós Myra püspöke volt az i.sz. 4. században. Életéről kevés hiteles forrással rendelkezünk, azt azonban tudjuk, hogy valószínűleg 270 és 286 között született Kis-Ázsiában. 19 éves korában szentelték pappá, és egész életét a szegények megsegítésének szentelte.
A katolikus és a görögkeleti egyház is szentként tartja számon, és számos szakma védelmezője. Így például a tengerészek, a kereskedők, a gyógyszerészek, a zálogházak, a pálinkafőzők, és természetesen a gyerekek védőszentje. Külön érdekesség, hogy hazánkban Kecskemét város védőszentjeként is nyilvántartjuk. Sok-sok legenda fűződik a személyéhez, ezek közül természetesen a leghíresebb és legismertebb az, amelyből a Mikulás személye kibontakozik.
Szent Miklós legendája
A történelmi Miklós még életében több olyan jócselekedetet is végrehajtott, amelyek miatt később méltán vált a gyermekek védelmezőjévé. Ezek közül az egyik legnevezetesebb az az eset, amikor egy szegény ember három leányának biztosított jobb sorsot. Történt ugyanis, hogy egy korábban gazdag nemesember olyannyira elnincstelenedett, hogy nem tudta volna tisztességgel kiházasítani három leányát, akik emiatt rabszolgának kellett volna, hogy álljanak.
Miklós azonban ezt nem hagyhatta, és titokban, az éj leple alatt bedobott egy zacskó aranyat, amiből a szegény ember a legidősebb lányát férjhez tudta adni. Ugyanígy tett a másik két lány esetében is, amikor azok eladó sorba kerültek. Ebből nőtte ki magát a Mikulás, vagy más néven a Télapó személye, hiszen a legenda szerint a legkisebb lány éppen akkor tette ki a harisnyáját, amikor Miklós bedobta az aranyat, így az a harisnyába esett.
Hogyan várják a Mikulást a gyerekek szerte a világban?
A mai, modern Mikulás kultúrkör két részre bomlik abban az értelemben, hogy a jóságos öreg december 6-án vagy december 25-én jön. Hazánkban a keresztény ünnepet alapul véve, Szent Miklós halálának évfordulóján, azaz december 6-án reggelre kerülnek a kiscipőkbe az ajándékok. Ezzel szemben angolszász területen – elsősorban az USA-ban – Santa Claus járja a házakat, és december 25-én rejti el a meglepetéseket a kandalló fölé lógatott zoknikba, vagy épp a karácsonyfa alá.
Ennek megfelelően a Mikulás ajándékok is eltérnek némileg, hiszen ahol december 25-én megy, oda a mi Jézuskánknak megfelelő meglepetésekkel készül. Ahova viszont december 6-án megy – így például Magyarországon is – általában csokoládéval és egyéb édeségekkel, gyümölcsökkel, és apróságokkal készül.