Ma már nem csupán profi szalonokban találkozhatunk laminálógépekkel, hanem egyre több irodában, sőt, otthonban is megtalálható. Ennek oka igen egyszerű: használata szinte gyerekjáték, és a laminálással meg tudjuk védeni a fontos iratainkat, dokumentumainkat a szennyeződésektől, nedvességtől, gyűrődéstől és az elhasználódástól. Ha azonban megnézed a kínálatot, azt tapasztalod, hogy óriási a választék. Az Irodaplus segít eligazodni a laminálógépek rengetegében, hiszen mai írásunkban összeszedünk minden fontos tudnivalót ahhoz, hogy a számodra legalkalmasabb gépet találd meg!
Először is tisztázzuk, hogy mi maga a laminálás. A laminálás az az eljárás, amely során a papírt – legyen az oklevél, névjegykártya, emléklap, vagy bármi egyéb – egy speciális fóliával, az úgynevezett lamináló fóliával borítjuk be. Az a gép, amellyel ezt meg tudjuk valósítani, a laminálógép, hiszen ez illeszti össze a fóliákat.
A laminálásnak számos előnye van, hiszen segítségével minden fontos papírunkat megvédhetjük a környezeti hatásoktól. Ugyanis ne legyenek illúzióink: akárhogyan is igyekszünk vigyázni a dokumentumainkra, az idő elteltével a használat miatt az biztosan gyűrődik, piszkos lesz, elszakad, leöntjük valamivel. A laminálás azonban mindezektől megvédi, aminek köszönhetően a papír sokáig tartós és jó minőségű lesz.
Alapvetően kétféle módon laminálhatunk: hővel (meleg laminálás) vagy hidegen. A meleg laminálást tekintjük a klasszikus laminálásnak. Ebben az esetben a lamináló fóliákat hő hatására illeszti össze a laminálógép. A laminálás ebben az esetben úgy történik, hogy a két fólia közé illesztett papír áthalad a laminálógépen, melynek hengerei 90-120 °C-ra melegedtek fel. A hő hatására aktiválódik a fólián található ragasztó, így a két oldal összeragad.
A meleg laminálás mellett a hideg laminálás a másik eljárás, amellyel megoldható dokumentumaink védelme. A hideg laminálás történhet nedves vagy száraz laminálással. Előbbi esetében egy speciális ragasztót kell felvinni a laminálógép segítségével, míg utóbbinál maga a fólia van beborítva ezzel a ragasztóval.
Választás során alapvetően három szempontot kell figyelembe venni: milyen méretű dokumentumot szeretnél laminálni, milyen gyakran fogod használni a gépet, valamint azt, hogy mit fogsz laminálni. Utóbbi abban az esetben fontos, ha például régi fotókat szeretnél megvédeni. Ebben az esetben kizárólag a hideg laminálás jöhet szóba, ugyanis a magas hő kárt tehet a fényképekben.
Fontos tisztázni, hogy milyen méretű papírt fogsz laminálni. Névjegykártya? Vagy esetleg nagyobb méretű papírt? Egyiknek sincs akadálya, ugyanis vannak olyan laminálógépek, amelyek névjegykártya mérettől egészen A/3-as méretig tudnak laminálni. Ilyen például a GBC "Fusion 1000L" laminálógép, mely kiválóan alkalmas otthonra, de akár irodába is.