Bár a nagy hipermarketekben már nem tüntetik fel az egyes termékeken darabonként külön-külön az árat, a kisebb boltokban a mai napig használnak árazógépet. Nagyban megkönnyíti és meggyorsítja ugyanis a munkát, ha nem kézzel kell egyenként felragasztgatni az árat tartalmazó matricát, hiszen az árazógép segítségével ez pillanatok alatt elvégezhető. Ha a kereskedelemben dolgozol, és épp árazógépet keresel, a legjobb helyen jársz! Az Irodaplus webáruházban árazógépek egész sorát találod meg, mai cikkünkkel pedig abban is segítünk, ezek közül hogyan válassz!
Mi volt előbb: az árazógép vagy az árazócímke?
A 19. századig a kiskereskedelemben egyáltalán nem volt fix ára a különféle termékeknek. Mindenki alkudozott, az eladói képzésen külön oktatták ennek a tudományát. Emiatt persze lényegesen tovább tartott egy-egy vásárlás, hiszen időbe telt, mire a felek eljutottak a win-win helyzetig. Az 1870-es években azonban ezt megelégelték a boltosok Philadelphiában és New Yorkban is, ezért meghatározták az egyes termékek árát, és címkéket ragasztottak rájuk, melyeken ezt fel is tüntették.
Ez lerövidítette az eladók képzési idejét és a vásárlási időt is, aminek eredményeként sokkal több vevőt tudtak kiszolgálni, továbbá megszüntette azt a problémát is, hogy a vevők különböző árat fizettek ugyanazon termékért. Az árcédulák hamar elterjedtek és az áruk bővülésével egyre többre volt szükség. A címkéket kézzel felragasztani már nagyon időigényes volt, arról nem is beszélve, hogy a kézírás gyakran olvashatatlan vagy hibás volt. Ezért már az 1900-as évek elején gépiesítették a folyamatot, amelyet 1972-ben forradalmasított a kézi árazógép, mellyel már közvetlenül az áruházakban tudták az árcímkét az árura ragasztani.
Az árazógép típusai
Napjainkban több márka árazógépei közül választhatunk, azonban nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a gépeket két nagy csoportra oszthatjuk: egysoros és kétsoros árazógépek. Emellett találkozhatsz háromsoros árazógéppel, valamint kifejezetten dátumozásra vagy cikkszámozásra alkalmas géppel, azonban a legelterjedtebbek az egysoros és a kétsoros gépek.
Az egysoros árazógéppel egy sornyi információt – ár, dátum, cikkszám, szavatossági idő, lejárat, méret – tudsz feltüntetni a címkén attól függően, hogy a törvény mit határoz meg. Ezzel szemben a kétsoros géppel már kétsornyi adatot szerepeltethetsz az etikett matricán. Ezért, ha az eladási ár mellett az egységárat is fel kell tüntetned, mindenképp kétsoros árazógépre lesz szükséged.
Milyen szempontok szerint válassz?
Választáskor alapvetően azt kell átgondolnod, hogy milyen adatokat kell feltüntetned a címkén, ez ugyanis már behatárolja azt, hogy egy – vagy kétsoros gépet kell beszerezned. Ezután tudsz válogatni egyéb szempontok szerint. Egyik ilyen szempont lehet a márka. Az Irodaplus webáruházban három márka árazógépei közül tudsz választani: Blitz, Meto, Jolly.
Ugyancsak fontos szempont az is, hogy hány karaktert tudsz az adott géppel nyomtatni (általában 8 vagy 10 karakter lehetséges), és az is, hogy a számok mellett milyen egyéb karakterek (pl.: Ft, €, %, /, l, kg, m, cs, g) nyomtatására van lehetőség. Ha fel kell tüntetned az egységárat, bátran ajánljuk a METO kétsoros árazógépét, mellyel minden szükséges információt rá tudsz írni a címkére.
Nem utolsó sorban figyelembe kell venned azt is a választáskor, hogy az adott árazógéphez mennyire könnyen beszerezhetők a szükséges kellékek. Idővel ugyanis pótolni kell a festékhengert, festékszalagot, és egyáltalán nem mindegy, hogy ez mennyi utánajárást igényel. Végül pedig szem előtt kell tartanod azt is, hogy milyen árazószalagra lesz szükséged, és az kompatibilis-e a választott géppel.
Az Irodaplus kínálatában az árazógépek mellett az árazószalagok széles választékát találod meg IDE kattintva.